WWF (World Wildlife Fundation), Türkçesiyle, Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından düzenlenen ve günümüzde dünyanın büyük şehirlerinde yer alan ünlü yapıların ve anıtların aydınlatmalarını, küresel iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla bir saat süreyle kapattığı “Dünya Saati Etkinliği” ilk olarak 2017 yılında Avustralya’nın Sydney kentinde gerçekleştirildi. İlk yapıldığı yıl 2000’den fazla kurum ve kuruluşa ek olarak 2 milyonu aşkın insanın evlerinden destek verdiği bu ilk “Dünya “Saati”nin etkisi hızla yayıldı ve etkinlik dünya çapında geniş kitlelerce ilgi gördü. Bugün 187 ülkenin 7000 şehrinde, on milyonlarca insanın katılımıyla gerçekleşen etkinlik sayesinde elektrik tüketimimizin iklim değişikliğine olan etkisi öne çıkarılıyor.

 

Türkiye’de Dünya Saati

Ülkemizde 2008 yılından beri WWF-Türkiye tarafından yürütülen “Dünya Saati Etkinliği”, 2010 yılında katılım açısından önemli ilklere sahne oldu. 230’un üzerinde kurum ve yaklaşık 5.000 kişinin katıldığı Dünya Saati’ne Boğaziçi Köprüsü ışıklarını kapatarak destek verdi. 2011 yılında 20.000’den fazla kişi ve 250’nin üzerinde kurum dünyanın geleceği için güçlerini birleştirdi. Boğaziçi Köprüsü’nün yanı sıra Ankara Opera Binası ve Kastamonu Kalesi de yerini aldı. 2012 yılında Türkiye’de kendi rekorunu kıran Dünya Saati’ne 75.000’den fazla insan ve 400’ün üzerinde kurum katıldı. Boğaziçi Köprüsü ile birlikte Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Dolmabahçe Sarayı ve Saat Kulesi, Beylerbeyi Sarayı, Küçüksu Kasrı, Galata Kulesi, Aya Sofya Müzesi ilk defa Dünya Saati için ışıklarını kapattı. 2013 yılında ise, kampanyaya katılanlar “Sensiz Olmaz” dedi ve kendi domino etkilerini yarattı; ailesini, arkadaşlarını harekete geçirdi. Kız Kulesi de ışıklarını ilk defa kapatarak Dünya Saati’nin sembolleri arasında yerini aldı.

Türkiye’de 10. kez düzenlenerek kamusal yapı ve anıtların yanı sıra ev ve işyerlerinde de katılımcı bulan, milyonlarca insanın iklim değişikliğine neden olan aşırı enerji tüketimine tepkisini dile getirdiği etkinliğin bizler için önemi büyük. Bu öneme binaen, geçtiğimiz yıllar içerisinde sadece Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde değil Anadolu’nun her yanında katılımcı bulan etkinliğe biz Malatya’lılar da büyük bir coşkuyla katıldık. Malatya Park olarak, dünyamızın ve tabi çocuklarımızın geleceği kararmasın diyerek 24 Mart’ta bir saat için dış aydınlatmalarımızı kapattık. Yoğun ilgi gören etkinliğimizde bizleri yalnız bırakmayarak yarınlarımızı aydınlatan tüm hemşehrilerimize teşekkür ederiz.

 

R||| ReputeUs
Yazar: Emre Aka
Write a comment:

*

Your email address will not be published.

Copyright 2015 - Designed by ReputeUs

KVK | KİRALAMA DUYURULARI | Bize ulaşmak için 444 5 286

Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On LinkedinVisit Us On Instagram